Rendhagyó történelemórát tartott Bálint Antónia harmadéves matematika-történelem szakos hallgató a nyírbátori Várkastély és Panoptikumban 2024. szeptember 26-án. Az eseményen a nyírbátori Báthory István Katolikus Általános Iskola, Gimnázium és Szakgimnázium 6. évfolyamának 28 tanulója vett részt.
Bálint Antónia tudományos diákköri dolgozatának fókuszában a tantermen kívüli környezetben történő ismeretszerzés áll, a téma elméleti hátterének feldolgozását követően határozta el felkészítő tanáraival, hogy megvalósítják az interaktív foglalkozást.
Dr. Márton Sára, a Bessenyei György Pedagógusképző Központ főigazgatója kiemelte: „A helyszín adta élményszerzésen túl az együttműködésen alapuló tanulói aktivitás került előtérbe, ezzel együtt az önálló ismeretszerzés és az egymástól történő tanulás folyamatának a megvalósítása. A Várkastély öt termében ismerkedtek meg a tanulók a Báthory család magyar történelemben betöltött szerepével. Az öt csoportban folyó munka 5 fő tematika köré szerveződött: a nyírbátori egyezmény, a kenyérmezei csata, a középkori város, a középkor gasztronómiája és Báthori Erzsébet históriája volt az elsajátítandó ismeret. A tantermen kívül történő tanulás valamennyi résztvevő számára kivételesen nagy élményt jelentett, bizonyítva azt, hogy a megszokott iskolai formákkal és keretekkel szakítva a tanulás lehet örömforrás is a tanulók számára.”
A foglalkozást tartó tanárjelölt hallgató elmondta, hogyan élte meg első tanítási gyakorlatát. „A tanóra előtt volt némi szorongás bennem, mivel eddigi egyetemi tanulmányaim alatt csak hospitálásra volt lehetőségem. Most nyílt alkalmam először tanulókkal együtt dolgozni, ráadásul korhű öltözetben tartottam a foglalkozást. A diákok érdeklődését látva enyhült a kezdeti feszültségem. A csoportok végig nagy lelkesedéssel oldották meg a feladatokat, melyeket önállóan osztottak fel egymás között, többször figyelmeztették egymást a helyes megoldásra. Miután minden csoport végzett a saját feladatával egymás előtt is megtartották a csoportbeszámolókat. A tanóra végén kértem a diákokat, fogalmazzák meg néhány mondatban, hogy érezték magukat” – foglalta össze gondolatait Bálint Antónia.
„Nagyon jól éreztem magam, sok új élménnyel gazdagodtam. Erre a kis időre valóban beleképzelhettem magam a Báthory család életébe. Nagyon tetszett, hogy minden élethű, arányos, szép volt. Remélem, még többször is eljutok ide.” – fogalmazott az egyik diák, a program végén.
„Nagyon jól éreztem magam, megtudtam sok információt. Nagyon szeretem a történelmet, szóval nekem ez egy felejthetetlen nap volt” - olvasható e gondolat a diákok által hagyott üzenetek között.
HD, KE