A Kísérletes hidroökológia tantárgy keretén belül végeztek kísérleteket az intézmény nemzetközi és a beregszászi biológia BSc szakos hallgatói a Nyíregyházi Egyetem országosan is egyedülálló hidrobiológia laborjában. Több kísérlet került beállításra, melynek fő célja az volt, hogy az oktatók irányítása mellett megvizsgálják a vízfelszínen úszó- és a felszín alatt lebegő hínárnövények egymásra gyakorolt hatását.
A napjainkban egyre jelentősebb problémát okozó növényi invázió jelenségét is bevontuk a kísérletbe és igyekeztünk megállapítani, vajon képes-e az őshonos hínárnövényzet megállítani az idegenhonos özönnövények invázióját. A kísérleteket 21 napon keresztül végezték. A fotók elkészülésének pillanatában a kísérletek lezárásával foglalkoztak, mely magában foglalja a vízminták begyűjtését, az alga biomassza meghatározását, a tápoldat pH-jának mérését, valamint a növényi biomassza learatását - tájékoztattak az oktatók.
A kísérlet eredményeinek kiértékelésére az elkövetkezendő gyakorlati órákon kerül majd sor. A gyakorlati órákat és a kísérleti munka irányítását Prof. Dr. Szabó Sándor és dr. Koleszár Gergő vezetik. Mint megtudtuk, a céljuk az volt, hogy a hallgatók ne csupán cikkek és könyvek tanulmányozásával, valamint powerpoint előadásokon keresztül kapjanak képet egy kutatás kivitelezéséről, hanem közvetlenül kapcsolatba is lépjenek a hidroökológia tudományterülettel. Ennek érdekében a kísérletek megtervezésétől, az adatelemzésen és az ábrák elkészítésén keresztül az önálló előadás prezentálásáig a teljes folyamatot a hallgatók - megfelelő szakmai irányítás mellett - önmaguk végezhetik.