A MI és az oktatás kapcsolatát elemezték a Matematika és Informatika Intézet előadásán a Nyíregyházi Egyetemen
Bombaként robbant a Chat GPT megjelenése 2022 novemberében, a forradalmi újítás pedig azóta is érezteti hatását a társadalom minden szegmensében. Tanyiné dr. Kocsis Anikó egyetemi docens, a Matematika és Informatika Intézet igazgatója a mesterséges intelligencia oktatásban betöltött szerepéről tartott előadást az intézmény munkatársai számára. A szakember a MI rövid történeti áttekintését követően elmondta: 2023-ban alakult meg az intézet Infokommunikációs és Technológiai Támogató Műhelye és a LEIS (Lego Education Innovation Studio) azzal a céllal, hogy a modern oktatási technológiákat népszerűsítése a kollégák és a hallgatók körében. Hozzátette: az elmúlt időszakban több szakmai rendezvényen, konferencián, fórumon képviselte a Nyíregyházi Egyetemet és azt látta, hogy a hazai felsőoktatás szereplői igyekeznek reflektálni nemcsak a MI okozta kihívásokra, hanem annak lehetőségeire is. Előadásában bemutatta, hogy egyre több európai egyetem oktatási kínálatában szerepel a mesterséges intelligencia Computer Science szakok keretében önálló modulként, vagy alprogramként és a mesterszakok is egyre elterjedtebbek. A hazai oktatási kínálatban - mint mondta- önálló szakként még nem létezik az MI, az ELTE kezdeményezésére azonban elindult egy mesterszak akkreditációja, a képzést pedig várhatóan kilenc egyetem indítja majd el.
Az előadó szerint 2023 egyik legnagyobb dilemmája volt a hazai felsőoktatásban a „Tiltsuk, vagy tanítsuk?” kérdése. A ChatGPT megjelenése után számos hazai egyetem dolgozta ki a MI-vel kapcsolatos állásfoglalását, melynek jelentősége abban rejlik, hogy a hallgatók és az oktatók számára is olyan szabályokat fektet le, amelyek követendő keretként jelennek meg. Az egyik első ilyen dokumentum, hosszas egyeztetések után, 2023. áprilisában született meg az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán, melynek alapja a University of London (ULC) azonos céllal készített anyaga volt. Az előadáson elhangzott: a Nyíregyházi Egyetem Matematika és Informatika Intézete kínálatában jelenleg két féléves ’MI alkalmazó’ szakirányú továbbképzés szerepel, amelyre diplomával rendelkezők jelentkezhetnek.
Az előadást követő fórumon a MI alkalmazásával kapcsolatos mindennapi tapasztalataikat osztották meg a résztvevők. Többek között elhangzott: egyre elterjedtebb a hallgatók körében az AI használata ezért az oktatóknak is meg kell tanulniuk szűrni, például a chatbotokkal készült dolgozatokat. A megjelentek egybehangzó véleménye, hogy meg kell tanítani a diákoknak a mesterséges intelligencia ésszerű használatát. Azt, hogy a hallgatók ne a tudásuk helyett, hanem annak kiegészítéseként használják a MI-t. Többek szerint az is fontos, hogy ne csak az egyetemeken, hanem már az általános-és középiskolákban is elinduljon az ezzel kapcsolatos ismeretátadás.
A műhely következő programját 2024. november 19 –én 14 órától tartja a LEIS termében (B. fsz. 060). Az eseményen Szabó József Mihály szakmai vezető a Modern oktatástámogató IKT (Információs és Kommunikációs Technológia) eszközökről tart majd gyakorlati előadást. Ezen a mesterséges intelligencia tanítást segítő platformjainak egy részét is bemutatja a szakember. A részvétel regisztrációhoz kötött.